خانه بهداشت شهدای باغ آسیا

فعالیتهای خانه بهداشت روستای باغ آسیا-گناباد-خراسان رضوی

خانه بهداشت شهدای باغ آسیا

فعالیتهای خانه بهداشت روستای باغ آسیا-گناباد-خراسان رضوی

خانه بهداشت شهدای باغ آسیا

فعالیتهای خانه بهداشت روستای باغ آسیا

طبقه بندی موضوعی

 

 

ایمن خانه تکانی کنید، کمردرد، سقوط، اگزما و مسمویت در کمین شماست

اسفند برای بیشتر ما ایرانی ها مترادف است با آماده شدن برای عید و این آماده شدن را بیشتر و پیشتر از هر چیز دیگری می شود در خانه تکانی هایمان دید. خانه تکانی یکی از سنت های زیبای ما ایرانیان است که اگر با رعایت نکات ایمنی همراه نباشد، ممکن است به یک دردسر تمام عیار تبدیل شود؛ دردسری که سلامت تمام اعضای خانواده، به ویژه خانم های خانه دار، را تهدید می کند. کمردرد، گردن درد، مسمومیت، تنگی نفس، حساسیت پوستی و درد دست و پا از رایج ترین عوارض خانه تکانی های نادرست و غیرایمن است؛ عوارضی که با رعایت برخی اصول ساده ایمنی می توان احتمال بروز آنها را به حداقل رساند.

خانه تکانی و خطر کمردرد

 

عامل این کمردرد معمولا بلند کردن اسباب و اثاثیه سنگین منزل، حمل نادرست اجسام سنگین و حرکت ناگهانی در ناحیه کمر است. گرفتگی یا اسپاسم عضلانی هم از دیگر علل شایع کمردرد محسوب می شود.

در بیشتر موارد، مجموعه ای از فشارها و استرس های مختلف در طول زمان بر روی کمر وجود دارد که در اثر وقوع یک رویداد خاص (مثل حرکت ناگهانی یا بلند کردن یک جسم سنگین در ایام خانه تکانی( باعث شروع یا تشدید درد می شود.

12 توصیه برای پیشگیری از کمردرد

توصیه های لازم برای مهار کمردرد

1- در طول خانه تکانی، تا جایی که برایتان مقدور است، از بلند کردن اسباب و اثاثیه سنگین منزل پرهیز کنید و به جای این کار، از شیوه های جایگزین مانند هل دادن یا کشیدن استفاده کنید.

2- قبل از بلند کردن یک جسم سنگین، دقیقا مشخص کنید که می خواهید آن را کجا بگذارید و همیشه هنگام حمل جسم سنگین یادتان باشد که آن را نزدیک به بدنتان نگه دارید.

3- فقط اسباب و اثاثیه ای را بلند کنید که وزن مناسبی دارند و اگر نیاز به کمک داشتید، تعارف را کنار بگذارید و حتما از یک یا چند نفر کمک بگیرید.

4- از بلند کردن یک جسم سنگین و چرخیدن به طور همزمان خودداری کنید. اگر هنگام حمل یک جسم سنگین نیاز به چرخیدن داشتید، یادتان باشد که از کمر نچرخید؛ روی پاهایتان بچرخید.

5- وقتی می خواهید جسم سنگینی را روی زمین بگذارید، به جای خم کردن کمر، زانوهایتان را خم کنید و جسم را روی زمین قرار دهید.

6- موقع بلند کردن یک جسم سنگین از روی زمین یا موقع جابه جا کردن آن، پشت تان را صاف نگه دارید و قوز نکنید؛ زانوهایتان را خم کنید و برای تحمل وزن آن جسم، به عضلات پایتان تکیه کنید. این کار موجب می شود فشار ناشی از جسم سنگین، به جای کمر، به مفصل ران شما منتقل شود و گرفتگی عضلانی و درد ناگهانی عضلات )مخصوصا کمردرد) به سراغتان نیاید.

7- موقع بلند کردن اجسام سنگین، بهتر است اول پاهایتان را به اندازه عرض شانه ها باز کنید و سپس جسم مورد نظر را بلند کنید. این کار باعث حفظ تعادل بدن می شود.

8- هیچ وقت نباید اشیای سنگین را به طور ناگهانی و سریع از زمین بلند کنید و هرگز در حالی که جسمی را با یک دست تان بلند کرده اید، سعی نکنید با دست دیگرتان جسم سنگین دیگری را بلند کنید. اگر اصرار دارید که هر دو جسم را به طور همزمان حمل کنید، ابتدا باری را که در یک دست تان هست، زمین بگذارید و سپس، هر دو جسم را همزمان با هم بلند کنید.

9- وقتی در حال تمیز کردن در و پنجره یا رنگ کردن دیوار هستید، برای دسترسی به نقاط دورتر، به جای آن که دست خود را به آن سمت دراز کنید، از صندلی یا نردبان استفاده کنید.

10-  وقتی در حال گردگیری یا تمیز کردن وان حمام هستید، به جای خم شدن بیش از حد از ناحیه کمر، سعی کنید آرام بنشینید و کار مورد نظرتان را انجام دهید.

11- اگر به مدت طولانی مشغول کار در منزل هستید، مرتب و در فواصل منظم استراحت کنید و تا جایی که برایتان مقدور است، به طور متناوب، تغییر وضعیت دهید.

12- توصیه آخر به خانم های خانه دار، این است که نه تنها پیشنهاد همسر و فرزندانتان را برای کمک بپذیرید، بلکه خودتان به آنها پیشنهاد کمک بدهید تا علاوه بر کاستن از فشارهای مضاعف به جسمتان، موجب شوید مشارکت و دلسوزی بیشتری بر فضای خانواده تان حاکم شود.

 

خانه تکانی و خطر سقوط از ارتفاع

استفاده از وسایل غیرایمن برای دسترسی به ارتفاع بالاتر و استفاده از زیرپایی هایی مانند جعبه و نردبان های نامطمئن، خطر سقوط از ارتفاع را افزایش می دهد. معمولا در طول ایام خانه تکانی، میزان حوادث ناشی از سقوط از ارتفاع به همین دلیل افزایش می یابد. موارد ضرب دیدگی و شکستگی دست و پا از صحنه های نسبتا رایجی است که در اورژانس های این ایام دیده می شود.

 

3 توصیه برای پیشگیری از سقوط

توصیه های مربوط به سقوط :

1- اگر می خواهید از نردبان یا چهارپایه استفاده کنید، ابتدا از سطح اتکای آن با زمین کاملا مطمئن شوید و حتی المقدور از نردبان های دوطرفه و استاندارد استفاده کنید.

2- موقع پاک کردن شیشه ها و پنجره های منزل باید خیلی مراقب باشید و از رفتن روی نرده ها یا قرنیزهای آن اکیدا خودداری کنید.

3- هنگام شستشوی بخش های فوقانی در، پنجره و دیوار، پس از هر 2 تا 3 دقیقه کار مداوم، مدت کوتاهی سرتان را پایین بیندازید و به سر و گردنتان استراحت بدهید.

خانه تکانی و خطر اگزما

کارهایی را که معمولا یک خانم خانه دار در طول ایام خانه تکانی انجام می دهد، یک لحظه در ذهن مجسم کنید؛ تمیز کردن در و دیوار و پنجره، نظافت و گردگیری خانه، استفاده از انواع شوینده ها، آشپزی، حالا همه این کارهای روزمره را بگذارید در کنار تعریق دست های خانم خانه دار در زیر دستکش های لاستیکی که بسیاری از خانم های خانه دار، دست هایشان در آن پوسته پوسته و قرمز می شود. نام مصطلح این بیماری، «اگزمای خانم های خانه دار » است.

3 توصیه برای پیشگیری از اگزما

توصیه های پیشگیری از اگزما :

1- استفاده از دستکش مناسب یکی از بهترین کارها برای پیشگیری از اگزماست. سعی کنید تا آنجا که ممکن است، از تماس مستقیم دست هایتان با انواع شوینده ها و پاک کننده ها خودداری کنید.

2- پوشیدن یک دستکش نخی در زیر دستکش های لاستیکی و یا استفاده از دستکش های دولایه ای که لایه زیرین شان نخی و لایه رویی شان لاستیکی است، در پیشگیری از این بیماری و درمان آن، موثر است. عدم رعایت همین نکته کوچک می تواند موجب بروز حساسیت های پوستی ای شود که درمانش هم وقت گیر است، هم هزینه بر. ضمن این که در این مواقع، حتی اگر دچار حساسیت هم نشوید، احتمالا پوست تان خشک و زبر خواهد شد.

3- کمپرس کردن ناحیه مبتلا و استفاده از کرم های مرطوب کننده و نرم کننده هم روند درمان را تسریع می کند. برخی داروهای موضعی که ممکن است پزشک تان تجویز کند نیز می تواند در رفع خارش موثر باشد. در صورت بروز عفونت ثانویه، استفاده از آنتی بیوتیک مناسب برای پیشگیری از تشدید روند بیماری ضرورت پیدا می کند. اگر این نوع اگزما خیلی طول بکشد و برای بیمار محدودیت ایجاد کند، ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان پیدا شود.

خانه تکانی و خطر مسمومیت

تنگی نفس، آلرژی و حمله آسم از جمله مواردی است که در اورژانس های این ایام، بیشتر از سایر روزهای سال، دیده می شود. بسیاری از خانم های خانه دار برای شستشوی سرویس بهداشتی از مایع های شیمیایی نظیر انواع سفیدکننده و جوهرنمک استفاده می کنند و از آنجا که سرویس های بهداشتی معمولا در فضاهایی بسته و کوچک قرار دارند، قرار گرفتن در این فضاهای بسته برای مدتی طولانی ممکن است آسیب فراوانی به ریه های این افراد وارد کند. استفاده از این شوینده ها همچنین باعث تشدید بیماری در افراد مبتلا به بیماری های آسم و آلرژی می شود. ضمن اینکه بسیاری از مواد شوینده از اسیدیته استاندارد و مناسبی نیز برخوردار نیستند و ممکن است سبب تحریک چشم، پوست و ریه هایتان شوند.

4 توصیه برای پیشگیری از مسمومیت

1- حتی المقدور از مصرف مواد شوینده در فضاهای بسته خودداری کنید. البته وجود هواکش و بازکردن در و پنجره نیز می تواند تا حد زیادی از بروز خطرهای احتمالی جلوگیری کند.

2- توصیه می شود هنگام استفاده از شوینده های شیمیایی، حتما ماسک بزنید یا از دستمالی ضخیم بر روی دهان و بینی تان استفاده کنید.

3- بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و سفیدکننده بسیار خطرناک است؛ به ویژه برای چشم، پوست و ریه. اکیدا توصیه می شود از ترکیب این دو ماده خودداری کنید.

4- بهترین اقدام برای مسمومان ریوی، خارج کردن سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و تماس با اورژانس برای تجویز اکسیژن و مصرف داروهای ضدالتهابی است.

خانه تکانی و خطر برق گرفتگی

شستشو و نظافت اجزای خانه، مولفه اصلی خانه تکانی است اما وقتی پای این نظافت به لوازم برقی مانند لوستر، چراغ، روشنایی، کلید، پریز باز می شود، خانه تکانی با یک خطر دیگر نیز خواهد شد؛ خطر برق گرفتگی. یکی از علل شایع برق گرفتگی در روزهای پایانی سال، عدم رعایت اصول ایمنی هنگام نظافت لوازم برقی است.

2 توصیه برای پیشگیری از برق گرفتگی

1-  اگر در روزهای خانه تکانی تصمیم به تمیز کردن یک وسیله برقی گرفتید، یادتان باشد که پیش از شروع به نظافت، ابتدا برق آن وسیله برقی را قطع کنید.

2- حواستان به این نکته باشد که لوازم برقی به هیچ وجه نباید با آب تماس داشته باشند. از ریختن آب بر روی کلید، پریز و سیم برق هم اکیدا خودداری کنید.

در ایام خانه تکانی مراقب کودکان باشید

خطر مواجهه کودکان به ویژه کودکان نوپا با انواع مواد شوینده و شیمیایی در ایام خانه تکانی افزایش می یابد. کودکان به شدت در برابر این مواد آسیب پذیر هستند. علاوه بر این، وادلین به علت گرفتاری، کمتر مراقب فرزندانشان هستند و این امر علاوه بر افزایش مسمویت با انواع شوینده ها و سفیدکننده ها، موجب افزایش احتمالی انواع آسیب های جسمی برای کودکان می شود.

خطر انواع بریدگی، سوختگی ها و حتی سقوط یا بلع جسم خارجی، کودکان را در این ایام تهدید می کند. پس در این ایم حتی بیشتر از گذشته مراقب کودکان خود باشید.

 


نظرات  (۱)

۱۱ اسفند ۹۳ ، ۱۰:۲۴ یاشار بوم راشین
با سلام
بدینوسیله از شما دعوت می شود از وبسایت زیست محیطی www.yarabumco.ir دیدن نمایید!

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی